Одне зерно – жменю дає!

Дивно, як маленьке зернятко вплинуло на розвиток всього людства, перетворивши первісного мисливця і збирача в хлібороба! Зерно для майбутнього посіву було найціннішим з того, що мала стародавня людина. Головна зернова продовольча культура – пшениця – вперше була культивована в Месопотамії. Звідси цей злак пройшов по всьому світу і на каравелах Колумба досяг берегів Америки. Землеробство завжди вважалося благородним і священним заняттям.

Особливо поширене хліборобство було в стародавньому Єгипті. Цікаво, що загони єгипетських женців працювали під звуки флейти. Збирання врожаю для єгиптян була великою подією, радісним завершенням важких робіт. Перший сніп нового врожаю приносився в жертву богу Сонця. Зображення сільськогосподарської діяльності на старовинних фресках, гробницях фараонів свідчить про значущість цієї праці для населення всієї країни. З Єгипту землеробство перейшло до греків. Перший сніп нового врожаю зазвичай приносився в жертву богині землеробства і родючості – Деметрі, дружині Зевса. Її зображували, як милостиву до людей богиню, прекрасного 
вигляду, з волоссям кольору стиглої пшениці. Вважалося, що Деметра дає плодоносну силу землі. У греків ремесло перейняли римляни, які разом зі своєю культурою розповсюдили його в Західній Європі. У давньоримській міфології Деметрі відповідає Церера.

Як і в інших країнах від Паміру до Нілу, обробіток злакових визначило осілий спосіб життя і наших далеких предків – слов'ян. Вони вирощували жито, пшеницю, ячмінь, просо та ін. культури. Зерна і насіння цих рослин знайдені на місці багатьох давніх сільських і міських поселень. Головними зерновими культурами були пшениця (південь) і жито (північні райони). Пшеничний хліб цінувався високо, тому згадувався тільки на боярських дворах. Хліба на Русі жали. Першими знаряддями праці були мотика, борона-суковатка, коса-горбуша, заступ, серп, ціпи, кам'яні зернотерки і ручні жорна! Сьогодні важко уявити собі, якої праці коштувало обробити землю, зібрати врожай і переробити зерно!Тепер все це проробляють за нас розумні машини: комбайни, трактори, млини.


У наш час індустріальна система сільського господарства дозволяє вирощувати великі врожаї монокультур для продажу. Зернові культури – найважливіша товарна продукція в розвиненій країні.